Šventosios pažintinis takas tęsiasi 4,7 km. Juo eidami susipažinsite su "Anykščių Šilelio" kraštovaizdžio draustinio augalija, pailsėsite, praleisite laiką miške.
Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinis užima 1421,5 ha plotą. Draustinis įkurtas siekiant išsaugoti vertingus kompleksus, kurių sandara ir išorę lėmė tiek gamtos procesai, tiek ilgalaikė žmonių veikla. Botaninių tyrimų duomenimis, čia rasta 769 aukštesniųjų augalų rūšių, iš jų daugiau nei 20 įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą.
Ar žinote kas yra uoksas ir kam jis reikalingas? Pažintiniame take auga Uoksinė pušis, 24 metrų aukščio, joje žioji apie 30 uoksų. Medis yra tarsi savotiškas uoksinių gyvūnų viešbutis. Tai Anykščių rajono savivaldybės saugomas botaninis gamtos paveldo objektas.
Lietuvoje teka apie 30 tūkstančių upokšnių, upelių ir upių, ilgesnių kaip 250 metrų. Šlavė – vienas įdomiausių Anykščių šilelio upelių su gūdžiais, slėpiningais skardžiais, nuo kurių skarotas šakas tiesia eglės. Net ir šviesiausią dieną čia tvyro prieblanda, tvoskia vėsa ir samanų drėgme. Pro didžiulių akmenų sąvartynus ir gumbuotas šaknis srūva šaltas, skaidrus vanduo. Šlavė žavi ne tik paslaptingu grožiu, bet turi ir didelę mokslinę vertę – atsidengusius seniausius devono periodo sluoksnius.
Einant pažintiniu taku prieisite stepinę pievą – natūraliausia ir daugeliu atžvilgiu vertingiausia pieva. Šio tipo buveinės formuojasi sausų kalvų šlaituose, upių slėnių sausose terasose ir šlaituose, saulėtose pamiškėse. Žolių danga turininga rūšių, ypač gausu spalvingų ankštinių ir įvairažolių. Pievoje auga geltonžiedė liucerna, paprastasis saulenis, vaistinis putoklis.
Visas takas vinguoja kairiuoju Šventosios upės krantu. Šventoji – ilgiausia Lietuvos upė prasidedanti ir pasibaigianti Lietuvos teritorijoje - 246 km. Anykščius pasiekia įveikusi du trečdalius savo kelio, išplatėjusi, priėmusi kelių dešimčių intakų ir intakėlių vandenis. Apie 85 km jos mėlyno kaspino tenka rajonui, 34 km vingiuoja Anykščių regioninio parko teritorija. Vienas įdomesnių vandens turizmo maršrutų, susipažįstant su parko gamta, yra kelionė Šventosios upe.
Pažintinio tako pradžia yra Vilniaus gatvės pabaigoje šalia "SPA Vilnius Anykščiai". Tako pabaigoje – Puntuko akmuo, o šalia ir Medžių lajų takas. Pažintinį taką žymi žali skrituliai ant medžių kamienų. Iš viso take įrengta 17 stendų, kuriuose susipažinsit su Antano Baranausko apdainuoto Anykščių šilelio vertybėmis, augančiais augalais, vykstančiais gamtos procesais.